×
PEF Online
banner

Ústní zkoušení online

Online výuka > Ústní zkoušení online

Po testování a zkoušení studentů se prosím řiďte pokyny z kolegia děkana ze dne 8. 4. 2020.

Stávající situace nás nutní přehodnotit formy zkoušení studentů. Při využití technologie videohovorů Google Meets - https://prezentace.czu.cz/pefonline/google-hangouts-meet lze postupovat velice podobně jako při klasickém kontaktním zkoušení. Složitější je vlastní příprava zkoušení a na zřetel je nutné brát také fakt, že studenti mohou při zkoušení využít různé podpůrné prostředky a materiály.

Při této formě zkoušení a komunikace je nutné využít mikrofon na straně studenta i pedagoga. Pro vstup do  videohovoru lze využít například i mobilní telefon. Datové nároky na přenos bez využití kamer nejsou vysoké a tak by vše mělo fungovat bez problémů na úrovni běžného telefonního hovoru. Doporučujeme dobrou konektivitu na straně pedagoga a využití webové kamery (zkoušení je více osobní).

Otázkou je, zda vyžadovat využití kamery také na straně studenta - možnost snížení potenciálního podvádění studentem, ne však úplná eliminace podvodů.

Jak lze konkrétně postupovat?

  • vypsat termín/-ny v UIS (doporučeno);
  • do poznámky vložit URL Google Meet videohovoru. Jakmile si jednou videohovor (virtuální zkušební místnost) vytvoříte, můžete ji používat opakovaně;
  • podkladem pro zkoušení mohou být například výsledky testu studenta doplněné o další konkrétní otázky, či rozšíření otázek z testu. Samozřejmě lze studenta zkoušet dle vlastních preferencí a zvyklostí.

Důležitý je management vstupu jednotlivých studentů do videohovoru v případě zkoušení jednotlivců (lze ale zkoušet také skupinu studentů). Možným řešením je využít:

 a) modul Chat v Moodle

  • v reálném čase lze informovat studenty (například vložením předpokládaného rozpisu časů vstupu jednotlivých studentů do videohovoru); 
  • a pomocí chatu je následně vyzvat ke vstupu.

b) nebo poznámku v UIS 

  • rozpis studentů vložit do poznámek v UIS
  • následně si v daný čas studenta, který musí kliknout na vstup do videohovoru, do videohovoru pustit

Již při vypsání termínu v UIS je vhodné (nutné) předem upozornit studenty, že informace budou těsně před zkoušením doplněny, nebo je rovnou odkázat na chat v Moodle apod.

Příklad poznámky v UIS:

Toto zkoušení se uskuteční pomocí videohovoru na adrese -  https://meet.google.com/yss-vpfb-kpj 

Pro spuštění Vám stačí využít běžný internetový prohlížeč či aplikaci pro mobilní telefon Google Hangouts Meet. Nutností je využití mikrofonu, využití kamery je dobrovolné.

Rozpis a konkrétní časy zkoušení:

  1. Adam Chytrý - 10:00
  2. Dominika Bláhová - 10:15
  3. Veronika Roušková - 10:30
  4. Jan Svědomitý - 10:45
  5. Iveta Naučená - 11:00
  6. atd.

Do videohovoru prosím vstupujte vždy v konkrétní výše uvedený čas. Vstup  není automatický, ale je řízen zkoušejícím, případně tedy prosím  vyčkejte na povolení vstupu.

Student, který se v daný čas k videohovoru nepřipojí bez udání důvodu, bude klasifikován stupněm 4.

(POZNÁMKA - případně lze studenta informovat o aktuálních informacích v Chatu Moodle kurzu:
K připojení k videohovoru budete postupně vyzváni ve zkušebním chatu v Moodle kurzu (konkrétní adresa  - https://moodle.czu.cz/mod/chat/view.php?id=742255.) Časy se řídí výše uvedeným rozpisem, ale mohou se změnit. Proto prosím buďte připraveni k připojení již minimálně 30 minut před avizovaným časem).

Dalším  podstatným faktem je nutnost rozdělení termínu psaného testu (kdy je vhodné, aby jej absolvovali všichni studenti předmětu najednou) a termínu ústního zkoušení. Část by se mohla stihnout ve stejný den, ale např. 300 studentů určitě není možné vyzkoušet ve stejný den. Písemné testy je navíc vhodné vypisovat na večerní termíny (více informací o možnostech online testování v Moodle naleznete v sekci LMS Moodle - Testování. Je tedy například vhodné naplánovat písemný termín v Moodle na neděli večer a následně na další dny následujícího týdne naplánovat do UIS termíny pro ústní zkoušení.